SanalBilge.NET  

Go Back   SanalBilge.NET > Eğitim > Eğitim Bölümleri > Tarih Ve İnkilap

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 12-11-2015, 09:23 PM   #1
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2015
Mesajlar: 14.126
Standart Mısır Piramidleri Hakkında Bilgi

MISIR PİRAMİTLERİ

Dünyanın en gizemli yapılarından olan Mısır Piramitleri ile ilgili olarak merak edilen Mısır Piramidleri Hakkında Bilgi – Mısır Piramitlerinin Sırlarına dair bilgileri sizlere ayrıntılı biçimde açıklamak istiyoruz.
İlmi bilgilere göre, Büyük Piramit 20 senede yapılmıştır; Önce bir şehir yapılmış, taş blokları taşınmış ve yığılmıştır. Yüzeyin düzleştirilmesi için uzun vakit çalışıldığı sanılıyor. Fakat taş blokların nasıl yerleştirildiği daha anlaşılmış değil, çeşitli teoriler üretiliyor; Bir teoriye göre yapılan spiral bir rampaya çıkarılan taş bloklar peş peşe konuluyordu. Rampa çamur kaplanıyor, sulanıyor ve taş bloklar itilerek kaydırılabiliyordu. Herodot’un yazdığına göre bu rampanın inşaası da 10 sene sürmüş. Bir diğer teoriye göre, taş bloklar dev kaldıraçlarla kaldırılıyordu. Başka bir inanışa göre ise önce temeller kazılmış (100,000 işçi tarafından elle), sonra kesilen, tanesi iki tonluk iki milyon taş taşınmış (100,000 işçi tarafından elle) ve son olarak üstüste dizilmiş. Yüzeyin pürüzsüz olması için bir dış kaplama yapılmış fakat sanıyoruz güneş, klor, egzoz ve kum fırtınaları dış kaplamaları pek bir hırpalıyor. Aslında Piramitlerin merdivenli değil, düz bir yüzey şeklinde inşaa edildiği düşünülmektedir.

Ehramlar olarak da bilinen Mısır piramitleri, çoğu daha önceki ve orta kraliyet döneminde Mısır krallarının (Firavun) kabirleri üstüne yapılmış büyük abidesel yapılardır. Orta ve Güney Amerika’da Mayalar, Aztekler ve İnkalar tarafından benzer yapılar yapılmıştır fakat gerçek piramitler Mısır’dadır. Yunanca pyramis sözcüğünden türemiş olan piramitlerde ekseriyetle taş veyahut tuğla kullanılmıştır. Kabir odası çoğunlukla piramidin üzerine oturduğu kayanın içine reyilmiştir.
Eski Krallık’ta 2. hanedan döneminin sonuna kadar (takriben İ.Ö.1650) krallar ve asiller mastaba tecrübe et kabirlere gömülürlerdi. Mastabalar, dikdörtgen biçimli, yan duvarları içeriye doğru eğimli ve üst yüzeyi düz olan; daha çok üstü kesik bir piramide benzeyen anıtmezarlardı. 3. hanedan döneminde (İ.Ö.2650-2575) kral kabirlerinde taş kullanılmaya başlandı. İlk piramit, bu dönemde, Kahirenin yakınındaki Sakkara’da tanınmış mimar İmotep tarafından yapıldı. Kral Zoser için tasarlanan ve üst üste konmuş altı mastabadan oluşan bu anıtmezara Basamaklı Piramit denmiştir.
Mukaddes sayılan can vermiş krala armağanların sunulduğu bir tapınağı da içeren Basamaklı Piramit ve ek yapıları geniş bir duvarla çevrelenmiştir. 60 metre yüksekliğinde olan ve kireç taşından yapılan bu piramit Daha önceki Mısır’ın en güzel abidelerinden biridir. Yapının altından toprağın içine uzanan 11 geçitte kral ve bir takım asillerin pembe granit ve albatrdan (kaymak taşı) yapılma lahitleri bulunur. Ne var ki, bu lahitler, önceden soyulduğu için bu kişilerin mumyalanmış cesetleri bulunamamıştır. Bölgede daha bir hayli piramidin yapıldığı sanılmaktadır.1953′te Sakkara’da 3. hanedan döneminden kalma bitirmemiş bir başka basamaklı piramidin kalıntılarına rastlanmıştır.
Napolyon, 1798′de Mısır’a girdiğinde piramitlerin önünde askerlerine; “Askerler, piramitlerin tepesinden 40 asır bize bakıyor” demişti.
“İnsan zamandan korkar, zaman ise piramitlerden…”
7 Mükemmel’nın hala yaşayan tek delili; öylesine ki, tarihçilerin veya ozanların onu mükemmel olarak tanımlamasına hiç ihtiyacı yok. Görüntüsü, ölçüleri ve şekliyle akılalmaz güzellikte görkemli dev bir eser. Büyük Piramit ya da Khufu-Keops Pramidi hala zamana karşı dimdik duruyor ve yok olmamakta direniyor. İnsanların en çok karıştırdığı harika da bu; listenin tepesinde yalnızca antik Giza şehrinde bulunan Keops piramidi var, diğer iki büyük piramit değil. Bu vaziyette “Mısır Piramitleri” şeklinde kullanılan genel geçer deyim doğru olmuyor.
Kayalık bir tabana oturan piramidin dış bölümü kireç taşı ve granitten yapılmıştır. Tüm yapıda her biri vasati 2,75 ton ağırlığında toplam 2,3 milyon taş blok kullanılmıştır.
Piramidin yapımında kullanılan kayalar Nil ırmağının karşı kıyısından getirilmiş, kireç taşı Mısırın başkenti yakınlarından, granit ise Assuan’dan taşınmıştı. Kabaca yontulan granit bloklar, silindirler üzerinde çekilerek ırmağa getirilir ve buradan mavnalarla piramide en yakın yük iskelesine taşınırdı. Bloklar, iskele ile piramit arasında döşenmiş granit geçitten, tahta silindirler üzerinde çekilerek yerine eriştirilirdi. Taş blokları çıkaran ve taşıyan kişiler kendi isimlerini kırmızı bir boya ile taşın üzerine yazarlardı. Bu yazılar bugün de okunabilmektedir. Taşlar çok düzgün bir biçimde bakır aletlerle işlenirdi.
Her üç piramit de yağmalanmış oldukları için içlerindeki eşyaların çoğu kaybolmuştur. 5. ve 6. hanedan kralları da (İ.Ö.2465-2150) Gize ve Abu Şir’de birçok piramit yaptırmışlardı. 11. ve 12. hanedan krallarının (İ.Ö.2130-1756) piramitleri daha çok Dahşur, Havara ve el-Lahun’da bulunmuştur. Bu dönemden sonra, asillere kabir olarak kullanılan piramitlerin yapımına bitirildi. Mısırlılar krallarını, 18. hanedan döneminde (İ.Ö.1540-1292) başşehir olan Teb yakınlarındaki Krallar Vadisi’nde kayalara reyilmiş mezar odalarına gömmeye başladılar.
Bir zamanlar Nil ırmağının batı kıyısı süresince birçok piramit bulunurdu. Bunların Eski ve Orta Krallık döneminde yapılmış olmaları ile Mısırlılar’ın Güneş tanrısı Ra’ya tapınmaya ve ölülerini mumyalamaya başlamaları arasında bir ilişki olduğu sanılmaktadır. Daha önceki Mısırlılar, can veren bir kişinin bedenini savunarak, ona yiyecek ve içecek sunarak ölümden sonra yaşamasını sağlayabileceklerine inanırlardı. Bu nedenle ölülerini, öbür dünyada gereksinecekleri eşyalarla beraber gömerler, kabir duvarlarına çizdikleri resimler ve yazdıkları yazılarla ölülere karşılaşabilecekleri tehlikelerden savunma yollarını gösterirlerdi.
Mısır piramitleri yeryüzündeki abide-mezarların en eskileri ve en büyükleridir. Bunların en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de “Dünyanın Birinci Mükemmeli” olma niteliğine hak kazanmıştır.
Yeri; Giza’da antik Memphis şehrinde, bugünkü Mısır’ın başkenti Mısırın başkenti yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylası.
Tarihi; Genel kanı, Giza piramitlerinin üçünün de 7 Mükemmel kapsamına alındığıdır fakat belirtilen piramit, krallığın dördüncü hanedanlığının ikinci imparatoru Mısır Firavunu Khufu’nun, ilmi tespit etmelere göre anıt-mezar olarak MÖ 2560′ta yaptırdığı Büyük Piramit’tir. Ananesel olarak piramit yapımı Eski Mısır’da bir “platform-mastaba” kültürünün ürünüdür ve krallık için yapılır. Daha sonraları, sayısız yığma mastaba yapılmıştır. İlk piramitlerin en iyi örneği ünlü mimar Imhotep tarafından Kral Djoser yerine yapılan Sakkara piramididir.
Tanımlama; Keops Piramidinin yanında biraz daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Ayrı olarak, içlerinde prenseslere ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır. Büyük Piramit de tecrübe et Keops Piramidi, Keops’un kabiridir. İkinci büyük piramit, Keops’un kardeşi olan ve O can verdikten sonra firavun olan Kefren’e aittir. Küçük piramit ise M.Ö. 2500′lü senelerde karar süren Mikerinos’a aittir. Büyük Piramit, 145.75 metreydi ama şimdi 10 metresini kaybettiği kabul ediliyor. 43 yüzyıl boyunca dünyanın en yüksek yapısıydı, ancak 19. asırda geçilebildi. Yüzeyi yumuşak ve düzleştirilmiş taşlarla kaplıydı, kalıntısı hala görülebilmektedir. Eğimi 54 derece 54 dakikadır. Tabanının dört kenarı tam ölçüldüğünde ve istikametleri belirlendiğinde kusursuzdur. Taban köşelerinin birleştirilmesiyle tam bir kare ele geçirilir, her kenarı 229 metredir ve kenar uzunlukları arasında maksimum hata oranı şaşırtıcı bir şekilde % 0.1 dahi değildir. Piramidin, her biri birkaç ton ağırlığında olan iki milyon taş bloktan yapıldığı sanılıyor. Şayet üç piramidin taşları yan yana dizilirse, tüm Fransa’yı çevreleyecek 3 metre yüksekliğinde ve 30.48 santimetre kalınlığında bir duvar yapılabilir. Büyük piramit, Roma’daki St.Peter, Floransa Milanove, Londra’daki Westminster ile St.Paul katedrallerinin tümünü yan yana koyarsanız kapladıkları yeri tamamiyle dolduracaktır. Piramidin iç ortasında, tepeden 100 metre kadar aşağıda ve tabandan 40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır. Firavunun hazinesi ve özel eşyası bu odaya konmuştur. Oda 10,5 metre uzunlukta, 5 metre genişlikte ve 6 metre yüksekliğindedir. Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilir. Biri kraliçeye ait olan iki oda daha vardır. Geçmişe göre artık piramitler için yeni teoriler geliştiriliyor; Astronomik bir gözlemevi, özel bir inanç için tapınak, bilinmeyen çok eski bir muasırlığın yaptığı geometrik yapı, dünya dışı canlılar tarafından yapılan özel emelli bir yer… Hangisi olursa olsun, bugün dev piramit ve yanındaki iki benzeri, ilk bakıldığında ölümden sonraki hayata doğru yapılacak mistik yolculuğun sembolü ve hatırası olarak Nil’in batı yakasında gizem bulutları arasında duruyorlar.
Piramitler, hepsi birbirinden değerli eşsiz nitelikteki sanat yapıtlarını; kral, kraliçe, prens heykellerini de içlerinde gizliyordu ve bu eşsiz hazineleri gizlemek için yapılmışlardır.
Kefren Piramidinin taban kenarlarının uzunluğu 216 m, yüksekliği 143m’dir.
Mikorinos hesabına yapılan 66 m uzunluğundaki piramidin taban kenarlarının uzunluğu 109 m’dir
Bu üç piramit tam bir teknik ustalık ve mühendislik becerisi şaheseridir. Yerleştirilişi, yapının dev boyutları, kullanılan kireçtaşından yapılan blokların boyut ve ağırlıkları şaşırtıcıdır.
Piramitlerin Sırları:
* Her biri 20 ton olan taşlardan yapılmıştır ve bu taşları tedarik edilebilecek en yakın mesafe onlarca kilometre. uzaktadır.
* Bu taşların nasıl getirildiği bilinmemektedir.
* Piramit kimin hesabına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, senede iki kez güneş girmektedir (doğduğu ve tahta çıktığı günler)
* Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan; mumyaları ilk bulan 12 bilim insanı kanserden can vermiştir.
* Piramitlerin içerisinde ultra sount, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.
* Kirletilmiş suyu, birkaç gün paramit”in içine bırakırsanız, suyu arıtılmış olarak bulursunuz.
* Piramitlerin içinde süt birkaç gün müddetle taze kalır ve daha sonra hiç bozulmadan yoğurt haline gelir.
* Nebatlar piramitin içinde daha ivedi büyür.
* Piramitin içine bırakılmış su beş hafta müddetle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılır.
* Çöp bidonu içindeki yemek artıkları hiç koku yaymadan piramitler içinde mumyalaşır.
* Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar bir piramidin içinde daha ivedi iyileşme eğilimi gösterir.
* Piramitlerin bir takım odalarının içinde ne olduğu ile ilgili bir bilgi yoktur. Araştırmacıların çoğu ya içinde kayboldu veyahut aynı yerde birkaç tur attılar ama içlerini göremediler.
* Piramitlerin içi yazın soğuk, kışın sıcak olur.
* Piramitler Orion takım yıldızlarının düyadan M.Ö.10500 senenindeki göründüğü açıda ve birebir yaklaşımıyla inşaa edilmişlerdir…
* Büyük Piramidin açıları, Nil’in delta yöresini iki eşit parçaya ayırırlar.
* Gize’deki üç piramit aralarında bir Pisagor üçgeni olacak şekilde tertip etmişlerdir. Bu üçgenin kenarlarının birbirlerine göre oranı 3:4:5′dir.
* Büyük Piramidin tabanının yüzeyi, abidenin yarısının iki katına ayrıldığında pi=3,14 sayısı ele geçirilir.
* Büyük Piramidin dört yüzeyinin toplam yüzölçümü, piramit yüksekliğinin karesine eşittir.
* Büyük Piramit, dünyanın kara kitlesinin merkezinde bulunuyor.
* Büyük Piramit, dört ana istikamete göre tertip ederek yapılmıştır.
* Piramit dev bir güneş saatidir. Ekim ortasıyla Şubat sonu arasında düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterirler.
* Piramidi çeviren taş levhaların uzunluğu bir günün gölge uzunluğuna eşittir. Bu gölgelerin taş levhalar üstünde gözlenmesiyle günün 0,2419 bölümünde yılın uzunluğu yanlışsız olarak tespit edebiliyordu.
* Büyük Piramit’le dünyanın merkezi arasındaki uzaklık, Kuzey kutbuyla arasındaki uzaklığa eşittir ve kuzey kutbuyla dünyanın merkezi arasındaki uzaklığa eşittir.
* Piramidin yüksekliğiyle, etrafı arasındaki oran, bir dairenin yarı çapıyla etrafı arasındaki oranın eşitidir. Dört kenarlar dünyanın en büyük ve çarpıcı üçgenleridir.
* Gize’den geçen meridyen, dünyanın denizleriyle anakaralarını iki eşit parçaya ayırır. Bu boylam ayrı olarak, kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney istikametli boylam olup, bütün yer kürenin uzunluğuna ölçümünde tabii sıfır noktasını oluşturur.
* Büyük Piramidin tepesi Kuzey kutbunu, etrafı ekvatorun uzunluğunu temsil eder ve iki uzunluk aynı mikyasa uygunluk gösterir.
* Gize piramitlerini diğerlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözüme erişmemiş olmasıdır.
* Gize piramitlerinden içi ziyaret edilebilen tek piramit Kefren piramidinin mezar odasıdır.
* Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı yaklaşık olarak güneşle dünyamız arasındaki mesafeyi veriyor. (149.504.000 km)
* Piramitlerin üzerinden geçen boylam karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya ayırıyor.
Piramitler hala yapımları sırasında ki gizi savunmaktalar. İşçilerin fevkalade bir gayretle günde 10 metreküp taşı üst üste koyduklarını kabul edersek keops piramidinde yer alan yaklaşık 2.5 milyon metreküp taş, 250.000 gün, başka bir deyişle yaklaşık 664 yılda yerleştirilebiliyor. Oysa piramitler 20 ila 30 yıl arasında bir müddette bitirmiştir.
Piramitler Üzerine Nükteler
1. Yoğurt üreticilerinin bir an önce anlaşma yapması gereken tek ülke Mısır’dır…
2. Çok sevdiğim !! bir kaç arkadaşa, piramitlerdeki bilinmeyen odalar hakkında hiç yorum yapmaksızın, tatil için teşvikte bulunulacak…
3. Mısır’a giderken, benli begonyam, taflanım, aşk merdivenim yanımda götürülecek.. Dallanıp, budaklanıp geri getirilecek…
4. Yanıma 5 litre Terkos suyu alınacak. Bölecene bi süre yüz losyonuna para vermekten yırtacak…
5. Giderken hanede ne kadar çöp varsa, götürüp test yapılacak…
6. Yazın gidersem yanıma paltomu, atkımı, ponponlu beremi ve eldivenlerim kesinlikle alınacak…
7. Piramitlere girmeden önce süt tedarik edilecek. Yogurt haline dönüşen sütten ülke dönüşünde konu komşuya Piramit yoğurdu olarak armağan dağıtılacak…
Ek Bilgi (Kuram): Bir dolarlık AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ banknotlarının üzerinde, bazı enteresan işaretler bulunur. Doların bir yüzünün iki tarafında iki ayrı daire, dairelerin içinde de iki ayrı şekil vardır. Şeklin birisi, bir pençesinde oklar, diğer pençesinde zeytin dalı tutan bir kartaldır. Kartalın tepesinde yıldızlar bulunur. Diğer dairenin içinde ise tepe bölümü, içine bir göz oturtulmuş olan bir üçgenle bitiren bir piramit bulunur.
Hieronimus’un bildirdiğine göre, “üçgen içinde göz” simgesinin altında yer alan piramit de gerçekte masonik bir simgedir. Damgada yer alan piramit, tanınmış kişi Büyük Giza Piramidi’dir. Enteresan olan ise Giza Piramidi ile Kabala arasında ilişki olmasıdır:
Oxfordlu bir matematikçi ve astronom olan John Greaves, Büyük Piramid ile ilgili yaptığı araştırmalarla tanınıyor. 1683′te piramidin matematiksel özelliklerini inceliyor. Greaves’in araştırması, bu arada piramidin Kabalistik yorumlarının da temelini oluşturuyor. Diğer bir söylemle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ damganın arka yüzündeki piramidin orijinleri Kabalistik etkiler taşıyor. Greaves’e göre ise, büyük piramidin kendisi Kabala’yla ilintilidir.
Piramidin başka ilginç yorumları da vardır. Bazı Gül-Haç ve mason ekolleri, Büyük Piramit’in ritlerdeki dereceleri temsil ettiğine inanırlar.

buse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:04 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
karşıyaka escort bursa escort bursa escort bahis güvenilir bahis illegal bahis bahis siteleri bahis siteleri canlı bahis tuzla escort seks hikayeleri gaziantep escort bayrampaşa escort gaziantep escort malatya escort kayseri escort eryaman escort pendik escort tuzla escort kartal escort kurtköy escort kızılay escort kayseri escort seks filmi izle halkalı escort avcılar escort ankara escort mersin escort etlik escort sincan escort kızılay escort rus escort maltepe escort pendik escort kadıköy escort ümraniye escort ataşehir escort üsküdar escort kartal escort mersin escort mersin escort