SanalBilge.NET  

Go Back   SanalBilge.NET > Eğitim > Eğitim Bölümleri > Türkçe Ve Edebiyat

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 09-02-2015, 06:19 PM   #1
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Apr 2015
Mesajlar: 14.126
Standart Kaynakça Nedir? Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça nasıl hazırlanır, kaynakça hazırlanırken nelere dikkat edilir, kaynakça hazırlama kuralları nelerdir, kaynakça yazma kuralları nelerdir, kaynakça yazım kuralları nelerdir, örnek kaynakça, kaynakça örnekleri.
Kaynakça Ne Demektir

Kaynakça, bibliyografya ya da bibliyografik künye, eser hazırlanırken başka eserlerden yararlanılınca, eserin sonunda belirtilmesidir. Kitapların hazırlanmasında başka kaynaklardan yararlanılıyorsa, bu kaynaklar kitabın son sayfasında, kaynakça başlığı altında yazılır. Kaynakçalar oluşturulurken, önce yazar adı, sonra eserin adı, daha sonra eserin yayınlandığı yayınevi ya da kitabevi, en sonunda da eserin basıldığı şehir, son olarak da eserin basıldığı yıl yazılır. Bu bilgiler yazılırken, aralarına virgül (,) işareti konulur.
Kaynakça Yönetim Servisleri

Kaynakça yönetim servisleri, kullanıcıların Web üzerinden kaynakça oluşturup yönetmelerine imkan sağlar.
  • Kaynakca.info
  • Zotero (Firefox eklentisi ve Web servisi)
  • BibTex
Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakçanızın tutarlı ve düzgün olması için kaynakça hazırlama yöntemlerinden atıf sisteminizle uygun olan birini seçmeniz gerekir. Burada, kaynakça hazırlama yöntemlerinden sadece birini göstereceğim.[4] Diğer yöntemler hakkında bilgi almak için bu yazının sonundaki kaynaklara bakabilirsiniz. Burada, yukarıda kullandığımız Oxford Yazar-Yıl atıf sistemiyle tutarlı olarak Oxford Yazar-Yıl Kaynakça biçimini göstereceğim. Kaynak gösterme biçiminiz kullandığınız kaynağın tipine göre değişecektir. Burada en çok kullanabileceğiniz kaynak tiplerini örnekleyeceğiz.
Akademik Dergide yayınlanan makaleler: Akademik dergide yayınlanan tek yazarlı bir makale kaynakçanızda şu şekilde yer almalıdır:
Yazarın Soyadı, Adı (Yayın Yılı), Makalenin Başlığı, Derginin İsmi, Cilt No (Sayı No), sayfa aralığı.
Örnek:
Allen, R. G. D. (1949), The Mathematical Foundations of Economic Theory, The Quarterly Journal of Economics, 63 (1), 111 – 27.
Akademik dergilerde yayınlanan çok yazarlı bir makale kaynakçanızda şu şekilde yer almalıdır:
Birinci yazarın Soyadı, Adı; diğer yazarların adı soyadı (Yayın Yılı), Makalenin Başlığı, Derginin İsmi, Cilt No (Sayı No), sayfa aralığı.
Örnek (iki yazarlı):
Folger, Robert ve Turillo, Carmelo J. (1999), Theorizing as the Thickness of Thin Abstraction, Academy of Management Review, 24 (4), 742-58.
Yazar isimlerini kısaltarak yazmanızda hiç bir sakınca yoktur. Bu örneği şöyle de yazabilirdik:
Folger, R. ve Turillo, C. J. (1999), Theorizing as the Thickness of Thin Abstraction, Academy of Management Review, 24 (4), 742-58.
Örnek (ikiden fazla yazarlı):
Henrich, Joseph, ve diğerleri (2001), In Search of Homo Economicus: Behavioral Experiments in 15 Small-Scale Societies, American Economic Review, 91 (2, Papers and Proceedings of the Hundred Thirteenth Annual Meeting of the American Economic Association), 73-78.
Eğer aynı yazara ait ve aynı yılda yayınlamış birden fazla esere gönderme yapıyorsanız, hangi yayından bahsettiğinizi belirtmek için yayın yılına a, b, c harflerini eklemelisiniz. Göndermeniz metin içinde Samuelson (1954a) ve Samuelson (1954b) şeklinde görünmelidir. Kaynakçada da yayın yılının yanında metin içinde kullandığınız simgeleri eklemelisiniz. Örnek:
Samuelson, Paul A. (1954a), Introduction: Mathematics in Economics–No, No or Yes, Yes, Yes?, The Review of Economic Statistics, 36 (4), 359.
— (1954b), Some Psychological Aspects of Mathematics and Economics, The Review of Economic Statistics, 36 (4), 380-86.
Kitaplar: Kitaplar kaynakçanızda şu şekilde yer almalıdır:
Yazarın Soyadı, Adı (Yayın Yılı), Kitabın Başlığı (Yayınlandığı Yer: Yayın Evinin İsmi).
Eğer kitabın yazarı belli değilse yazar adının yerine Anonim yazmalısınız. Çok yazarlı kaynak kitapların (sözlük, kurum raporu vb.) kaynakçanızda nasıl yer alacağı daha sonra açıklanacaktır.
Örnek (tek yazarlı)
Boland, Lawrence A. (1997), Critical Economic Methodology : A Personal Odyssey (London ; New York: Routledge).
Eğer kitap bir serinin parçasıysa, o zaman kaynakçanızda şu biçimde yer almalıdır:
Yazarın Soyadı, Adı (Yayın Yılı), Kitabın Başlığı (Serinin İsmi, Yayınlandığı Yer: Yayın Evinin İsmi).
Örnek (tek yazar, kitap bir seri içinde yer alıyor):
Backhouse, Roger (1994), New Directions in Economic Methodology (Economics as social theory; London ; New York: Routledge).
Örnek (iki yazarlı, kitap bir seri içinde yer alıyor):
Boylan, Thomas A. ve O’Gorman, Paschal F. (1995), Beyond Rhetoric And Realism in Economics : Towards A Reformulation Of Economic Methodology (Economics as social theory; London ; New York: Routledge).
Eğer kitap bölümleri farklı kişiler tarafından yazıldıysa kitap bu yazarları/yazıları bir araya getiren kişilerin, kitabı derleyenlerin (editörlerin) isimleriyle anılır. Bu türden bir kaynak kaynakçanızda şu şekilde yer almalıdır:
Davis, John Bryan, Hands, D. Wade, and Mäki, Uskali (der.) (1998), The Handbook of Economic Methodology (Cheltenham, UK ; Northampton, MA, USA: E. Elgar).
Dikkat ederseniz yukarıdaki örneğin diğerlerinden tek farkı yıldan önce (der.) ifadesinin gelmesi. Eğer kaynakçamızı İngilizce hazırlasaydık, o zaman (der.) yerine tek editör için (ed.), birden fazla editör için (eds.) yazacaktık.
Kitap içinde yer alan bir makale:
Kitap içinde yer alan bir makale ya da bölümü kaynakçanızda şu şekilde göstermelisiniz:
Bölümün Yazarı (Yıl), Bölümün başlığı, içinde: Kitabın Editörü (ed.), Kitabın Başlığı (Serinin başlığı, Cilt no.; Yer: Yayıncı), Sayfa aralığı.
Örnek:
Ochs, Jack (1995), Coordination Problems, içinde: John H. and Roth Kagel, A. E. (der.), The Handbook of Experimental Economics (Princeton, New Jersey: Princeton University Press), 195 – 252.
Kaynakçayı İngilizce hazırlıyor olsaydık içinde: yerine in ifadesini kullanacaktık.
Gazetede yayınlanan makale/haber:
Gazetede yayınlanan bir haber ya da makale kaynakçanızda aşağıdaki gibi yer almalıdır.
Gazetecinin/yazarın Soyadı, adı (Yıl), Yazının Başlığı, Gazetenin İsmi, Tarih, s. Sayfa no.
Örnek:
Kumcu, Erkan (2006), Yapısal Değişimin Boyutları, Hürriyet, 16 Şubat 2006, s. 8.
Kaynakçayı İngilizce hazırlıyor olsaydık, s. yerine p. yazacaktık.
Eğer yazar belli değilse yazar kısmına, aşağıdaki örnekte olduğu gibi Anonim yazabilirsiniz.
Dergide yayınlanan bir makale:
Dergide yayınlanan bir haber ya da makale kaynakçanızda aşağıdaki gibi yer almalıdır.
Yazarın Soyadı, İsmi (Yıl), ‘Yazının Başlığı’, Derginin İsmi, Cilt no. (Sayı no.), Sayfa no.
Örnek:
Anonim (2006), Fix it or Scrap it, The Economist, 378 (8460), 13.
İnternet üzerinden eriştiğiniz bir kaynak:
İnternette yayınlanan bir haber ya da makale kaynakçanızda aşağıdaki gibi yer almalıdır.
Yazarın Soyadı, Adı (Yıl), Yazının Başlığı, <internet adresi>, erişim: Yazıya internet üzerinden ulaştığınız gün.
Örnek:
Aydınonat, N. E. (2005), İktisadı Yerle Bir Etmek, <http://aydinonat.blogspot.com/2005/08/iktisad-yerle-bir-etmek.html>, erişim: 16 Şubat 2006.
Kaynakçayı İngilizce hazırlıyor olsaydık, erişim: yerine accessed yazacaktık.
Tez
Atıfta bulunduğunuz bir tez kaynakçanızda aşağıdaki gibi yer almalıdır.
Yazar (1998), Tez Başlığı, Tezin Türü (örn. Yüksek lisans, Doktora) (Kurum).
Örnek:
Aydınonat, N. E. (1998), Heckscher-Ohlin Teoreminin Kuramsal Temelleri, Yüksek Lisans Tezi (Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü).
Veri Kaynakları
Eğer ödevinizde iktisadi veriler kullandıysanız bu verileri nerelerden aldığınızı, ne tür hesaplamalar yaptığınızı ödevinizde açıkça belirtmelisiniz. Veri kaynaklarını ödevin sonunda Veri Kaynakları diye bir başlık açarak listeleyebilirsiniz:
Örnek:
Veri Kaynakları
İthalat ve İhracat Fiyat endeksleri: 1980:1-1981:4 dönemi için: IMF Uluslararası Finansal İstatistikleri (IFS), CD-ROM Versiyonu, Aralık 2002, IFS lines 74.d ve 75.d, 1980=100. 1982:1-2002:3 dönemi için: Devlet İstatistik Enstitüsü İstatistikleri, Ankara, 1994=100, Merkez Bankası Elektronik Veri Dağıtım Sisteminden alınmıştır.
Kaynakça: Yukarıdaki örneklerin bir arada bulunduğu bir kaynakça aşağıdaki gibi olacaktır:
Kaynakça Örneği

Anonim (2006), Fix it or Scrap it, The Economist, 378 (8460), 13.
Allen, R. G. D. (1949), The Mathematical Foundations of Economic Theory, The Quarterly Journal of Economics, 63 (1), 111-27.
Aydınonat, N. E. (1998), Heckscher-Ohlin Teoreminin Kuramsal Temelleri, Yüksek Lisans Tezi (Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü).
— (2005), İktisadı Yerle Bir Etmek, <http://aydinonat.blogspot.com/2005/08/iktisad-yerle-bir-etmek.html>, erişim: 16 Şubat 2006.
Backhouse, Roger (1994), New Directions in Economic Methodology (Economics as social theory; London ; New York: Routledge).
Boland, Lawrence A. (1997), Critical Economic Methodology : A Personal Odyssey (London ; New York: Routledge).
Boylan, Thomas A. and O’Gorman, Paschal F. (1995), Beyond Rhetoric and Realism in Economics : Towards a Reformulation of Economic Methodology (Economics as social theory; London ; New York: Routledge) xi, 248 p.
Davis, John Bryan, Hands, D. Wade, and Mäki, Uskali (der.) (1998), The Handbook of Economic Methodology (Cheltenham, UK ; Northampton, MA, USA: E. Elgar).
Folger, Robert and Turillo, Carmelo J. (1999), Theorizing as the Thickness of Thin Abstraction, Academy of Management Review, 24 (4), 742-58.
Henrich, Joseph, et al. (2001), In Search of Homo Economicus: Behavioral Experiments in 15 Small-Scale Societies, American Economic Review, 91 (2, Papers and Proceedings of the Hundred Thirteenth Annual Meeting of the American Economic Association), 73-78.
Kumcu, Erkan (2006), Yapısal Değişimin Boyutları, Hürriyet, 16 Şubat 2006, p. 8.
Ochs, Jack (1995), Coordination Problems, içinde: John H. and Roth Kagel, A. E. (ed.), The Handbook of Experimental Economics (Princeton, New Jersey: Princeton University Press), 195 – 252.
Samuelson, Paul A. (1954a), Introduction: Mathematics in Economics–No, No or Yes, Yes, Yes?, The Review of Economic Statistics, 36 (4), 359.
— (1954b), Some Psychological Aspects of Mathematics and Economics, The Review of Economic Statistics, 36 (4), 380-86.
buse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:27 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
karşıyaka escort bursa escort bursa escort bahis güvenilir bahis illegal bahis bahis siteleri bahis siteleri canlı bahis tuzla escort seks hikayeleri gaziantep escort bayrampaşa escort gaziantep escort malatya escort kayseri escort eryaman escort pendik escort tuzla escort kartal escort kurtköy escort kızılay escort kayseri escort seks filmi izle halkalı escort avcılar escort ankara escort mersin escort etlik escort sincan escort kızılay escort rus escort mersin escort